^Powrót na góre

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Miód w kosmetyce

Miód zajmuje ważne miejsce w kosmetyce leczniczej. Dzięki wysokim wartościom odżywczym wzbogaca on skórę w substancje biologicznie aktywne, m.in. w glikogen. Podwyższa napięcie skóry, czyni ją miękką i gładką. Ze względu na właściwości higroskopijne wchłania substancje wydzielane przez skórę. Wykazuje działanie odkażające. Na drodze osmozy powoduje wzmożenie przepływu krwi w tkance skórnej, polepszając jej odżywianie. Skóra nabywa w ten sposób elastyczności, zmarszczki ulegają wygładzeniu. Miód usuwa złuszczony naskórek, działa oczyszczająco i leczniczo, szczególnie w przypadku skóry źle ukrwionej i o rozszerzonych porach.

Do najbardziej wartościowych i znanych kosmetyków zalicza się maseczki, kremy i kąpiele miodowe.
Maseczki obok miodu zawierają zazwyczaj żółtko jaja kurzego, sok z cytryny, glicerynę, spirytus, mąkę pszenną lub owsianą i produkty mleczne (świeżą śmietankę, twarożek homogenizowany, jogurt). W ich skład mogą wchodzić także zmielone surowce zielarskie (nasiona słonecznika, korzeń prawoślazu), witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E) i karoten (prowitamina A). Zwykle po nałożeniu maseczki na skórę twarzy po 15 minutach zmywa się ją letnią wodą.
Maseczki miodowe działają oczyszczająco, zmiękczająco i leczniczo, a także zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Stosuje się je zarówno do skóry suchej, jak i zanieczyszczonej o rozszerzonych porach.
Kremy miodowe stosuje się przede wszystkim do cery suchej i do masażu kosmetycznego. Zawierają one zwykle wosk, oleje roślinne, np. z kiełków pszenicy, i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Do kąpieli odżywiających i tonizujących skórę używa się od 200 do 500 g miodu na wannę (ok. 40 l wody). Niekiedy poleca się dodanie do kąpieli 1 l mleka. Kąpiel o temperaturze 37-40oC nie powinna być dłuższa niż 10 minut.
Z innych preparatów kosmetycznych zawierających w swym składzie miód wymienić należy okłady, pasty, emulsje, mleczka, balsamy, płyny i wody miodowe oraz utrwalacze do włosów.

Artykuł Prof. dr  hab. Bogdana Kędzi i mgr farm.  Elżbiety Hołderny-Kędzi
Przedruk za zezwoleniem B. Kędzi, E. Hołderny-Kędzi "Leczenie miodem".  Autorzy artykułu są pracownikami naukowymi, członkami Pszczelarskiego Towarzystwa Naukowego.

Zajmują się m.in. właściwościami farmakologicznymi, mikrobiologicznymi i leczniczymi produktów pszczelarskich. Na ten temat opublikowali kilkadziesiąt prac naukowych i cztery monografie.

Copyright 2024  Pasieka Radwan